ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

'Beşiktaş Tarihi' forumunda AsA tarafından 18 Kasım 2006 tarihinde açılan konu

 1. AsA

  AsA Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2006
  Mesaj:
  4.934
  Alınan Beğeniler:
  0
  [​IMG]  Ahmet Serafettin Bey 1894 yilinda Valideçesme Dibek Sokaginda dogdu. 7 yasinda Bediai Irfan Mektebini, 10 yasinda Beşiktaş Mülkiye Rüstiyesini, 13 yasinda Mercan Idadisini iyi derecede bitirmistir. Daha sonra iki sene Fransiz Mektebine devam eden Ahmet Serafettin Bey, 20 yasinda Darülfünun'dan mezun olmustur.

  Hacalari Hüseyin Cahit Yalçin, Hamdullah Suphi Tanriöver beylerin takdirini kazanarak Eyüp'te Mesriki Füyüzat ve Resadiye Mekteplerine ögretmen ve müdür muavini tayin edilmistir.

  Şeref Bey, yasami boyunca çok iyi bir hakem olmustur.

  1928 Olimpiyat Turnesi esnasinda Prag'da Budapeste-Prag muhtelitleri maçini idare eden ilk Beynelminel hakemimizdir.

  Kulüpte teskilatta daima iyi bir idareci olmus, bu meyanda Istanbul Futbol Heyeti Reisligi (Istanbul Mintikasi Merkez Heyet-i Riyastinde) Futbol Federasyonu Umumi Katipligi gibi mühim vazifelerde bulunmustur.

  Şeref Bey, spor hayati devaminca hocaligi birakmamis ve yasami boyunca Tarih hocaligi yapmistir.

  Şeref Bey'in sahsiyeti ve Beşiktaş Kulübüne olan hizmetleri dolayisyle Türk Basininin onun hakkinda yazdiklarindan birkaç cümleyi alarak, tarafsiz insanlarin onu nasil degerlendirdiklerini belirtmekte fayda görmekteyiz:

  "Şeref evvela sporcu idi. Sonra da zekasi, akli selimi, ilmi, irfani ile tam bir idare adami idi. Sporcu Şeref, bütün memleket sporculuguna örnek olabilecek bir karaktere sahipti. özü, sözü dogru, mert, Ali-cenap bir insandi. Spor aski ile can veren Şeref, sporumuza çok büyük hizmetler ifa etmis, bu yolda ebediyyen payidar olacak eserler vücude getirmistir. Bu eserlerin basinda özellikle Beşiktaş FUTBOL SUBESI'nin geldigini görmekteyiz.

  Şeref sadece kulüpçü olarak kalmamisti. O, Türkiye Idman Cemiyetleri Ittifaki'nin muhtelif subelerinde vazifeler almis, aldigi her vazifede büyük basarilar göstermis, Türk Sporu'nun yükselmesi için mütemadiyen çalismistir.
  Şeref Bey'in 1929 senesinde Taksim Stadinin bir hissesini satin alarak Beşiktaş takimina antreman ve özel maç yapmak için saha temin ettigini görmekteyiz.
  1932 senesinde kulübe Şeref Stadi'ni kazandirmaya çalisan Şeref Bey bu esnada yakalandigi amansiz bir hastaliktan, gösterilen bütün ihtimamlara ragmen kurtulamayarak hayatini yitirmistir. Beşiktaş camiasi tarafindan kendisi; rahmet, minnet ve sükranla daima anilacaktir.


  Istanbul'da o tarihlerde Beşiktaş Birinci Takimi'nda oynamak ne kadar büyük bir şeref ise, ikinci üçüncü takimlarda da futbolcu olmak gençler için bir tutku idi.
  Beşiktaş Futbol Takimi 1919 yilina kadar hiçbit lige girmemis, fakat özel mahiyette semtler arasinda maçlar yapmayi daha uygun bulmustur. 1919 yilinda Hilal, Beylerbeyi, Darüssafaka, Haliç, üsküdar, Nisantasi, Türk Gücü, Vefa, Kumkapi, Topkapi, Bakirköy kulüplerinin katildigi Türk Idman Birligi nami ile bir lig kurulmus ve lig 1919 - 1920, 1920 - 1921 yillari olmak üzere iki yil devam edebilmistir. Bu iki yilda da Beşiktaş sampiyon olmustur.
  Ayrica 1920 senesinde kurulan Pazar Ligi; Ittihat Spor, Pera, Makabi, Istrogles, Dork, Alistella, Enosis ve Mayak isimli Türk, Rum, Ermeni, Musevi, Ingiliz, Italyan ve Rus takimlarindan olusan Pazar ligine de katilmistir. Bu ligde birinci sene Ittihat Spor, ikinci sene Beşiktaş Sampiyon olmustur. Bu, TÜRK IDMAN BIRLIGI ve Pazar Ligi maçlarinda Beşiktaş Takimi'nda:
  Kerim, Haki, Nusret, Kaz Nuri, Cavit, Izzet, Bilal, Vehbi, Ismail Hakki, Ibrahim Ali, Kani, Sükrü Abbas, Arap Hüsnü, Badi Kemal, Demir Ethem, Asim, Süreyya, Nazim, Canip, Edip, Arap Nuri, Ziya Hikmet, Arif, Vecihi, Badi Sükrü, Ekrem, Balikçi Tevfik, Rüstü yer almislardir.
   
 2. eren06

  eren06 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesaj:
  851
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

  Esaol paylaşım için
   
 3. CHEm

  CHEm Aktif Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2006
  Mesaj:
  14.915
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

  ŞEREFinizle oynayın !
  saolasın abi
   
 4. burak_bjk

  burak_bjk Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2006
  Mesaj:
  1.255
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

  eyv paylaşım için
   
 5. keskinli

  keskinli Moderator

  Katılım:
  18 Kasım 2006
  Mesaj:
  21.369
  Alınan Beğeniler:
  96
  Ynt: ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

  ah bunlar bide okunsa
   
 6. Ozytaurus

  Ozytaurus Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesaj:
  700
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

  Eline Sağlık Asa...
   
 7. Kara Kalem

  Kara Kalem Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2006
  Mesaj:
  767
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: ŞEREF BEY'IN BIYOGRAFISI:

  Senin uğruna hayatını hiçe saydığın bu yolda biz de başımızı koyduk. And olsun Şeref Bey, and olsun !
   

Bu Sayfayı Paylaş