Muhammed Ali

'Efsane Sporcular' forumunda saldır beşiktaş tarafından 12 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. saldır beşiktaş

  saldır beşiktaş Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesaj:
  4.178
  Alınan Beğeniler:
  0
  Muhammed Ali (Önceki adı: Cassius Marcellus Clay Jr, (d. 17 Ocak 1942, Louisville, Kentucky, ABD) Bazı uzmanlar tarafından "tüm zamanların en iyi ağır siklet boks şampiyonu" kabul edilir.


  Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr olan Muhammed Ali, 17 Haziran 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.


  1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı. "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversiteler de para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali'nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşünde hemfikirdi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında bir çok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip ard arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton'i yenip rövanşı aldı.


  1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu . Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçıda nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman’ın bahisçilerde 7'ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978'de L. Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. O zamanlar sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı itibari ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammad Ali'nin faal döneminde en iyi boksörler mutlaka karşı karşıya gelirdi unvanı elde edebilmek için. George Foreman'in 1994 yılında 20 sene aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok kez savunması, o dönemin boksunun bir çok ülkede neden "Altın 70'li yıllar" diye anıldığını bize anlatıyor. 1978'de boksu Şampiyon olarak bıraktı. Sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi. (eski sparring partneri Larry Holmes ve Trevor Berbick). Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.
  Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.


  İslamiyet'i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: "Benim onlarla sorunum yok." (I'I ain't got no quarrel with them Vietcong'). Unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlattı. Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu. Verimli işlerle uğraştı. Muhammed Ali, sadece Muhammed Ali isminden ibaret değildir. O, zamanının en iyisidir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı. Ali adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı.


  Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur. Muhammed Ali 1984'den beri Parkinson hastasıdır.


  Hayatını anlatan biyografik roman, 2002 yılında Kaknüs Yayınları tarafından yayımlanmıştır.


  Boks kariyeri:
  Toplam maç: 61
  Kazandığı: 56
  Nakavtla kazandığı: 37
  Kaybettiği: 5


  Dünyanın gördüğü en büyük sporcu.


  Muhammad Ali - [ Knockouts ] ★★★★★
   
 2. saldır beşiktaş

  saldır beşiktaş Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesaj:
  4.178
  Alınan Beğeniler:
  0
 3. NoPasaran

  NoPasaran Admin

  Katılım:
  18 Kasım 2006
  Mesaj:
  46.394
  Alınan Beğeniler:
  278
  Ynt: Muhammed Ali

  [​IMG]

  Boksun efsane ismin artık evinden dışarı çıkamadığı ve neredeyse konuşamaz hale geldiği açıklandı.

  Cassius Marcellus Clay.
  Daha çok bilinen adıyla Muhammed Ali.
  Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünyada da ezilen kesimlerin sesi.
  1942'de doğan Cassius Clay erken yaşlarda başladığı boksta kısa sürede zirveye çıktı.
  1960 Roma Olimpiyatları'nda henüz 18 yaşında 81 kiloda altın madalyayı kazandı.
  Olimpiyat dönüşündü ise profesyonelliğe adım attı.
  1964'te müslüman olduğunu açıklayarak Muhammed Ali, o yıl Dünya Ağır Siklet Boks şampiyonu Sony Liston'ı yenerek bu ünvanın yeni sahibi oldu.
  1966'da ise Amerika'nın Vietnam'ı işgalini prostesto etti.
  1967'de ise askere gitmeyi reddeden Muhammed Ali, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.
  Üstelik Ali'nin boks lisansıyla Dünya Ağır Siklet Boks şampiyonluğu ünvanı da elinden alındı.

  "KELEBEK GİBİ UÇAR, ARI GİBİ SOKARIM"
  1970'de tekrar boksa dönen Muhammed Ali, bir yıl sonra Joe Fraizer'la yaptığı Dünya Boks Şampiyonluğu ünvan maçında rakibine sayı ile yenildi.
  74'te ise George Foreman'la Zaire'de yapılan ve "Rumble in the jungle" adı verilen maçta rakibini nakavt etti ve tekrar dünya boks şampiyonu oldu. "Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım" sözlerini ise tüm sporseverler ezbere bilir oldu.
  10 yıl sonra tekrrar dünya boks şampiyonu olan Muhammed Ali 37 yaşında boksu bıraktı.
  ***
  1984 ise Parkinson teşhisi konuldu.
  Gün geçtikçe eriyen Muhammed Ali, bu hastalığa dikkat çekmek için etkinliklere katıldı, günlük hayatın içinde yer aldı.
  1996'da hastalığına rağmen Atlanta Olimpiyatları'nda, meşaleyi o yaktı.
  2000'de BM Barış Elçisi oldu.
  Ancak son günlerdeki haber sporseverlerin canını iyice sıktı.
  Muhammed Ali'nin artık neredeyse hiç konuşamaz hale geldiği açıklandı.
  Daha önce kardeşinin bu yılı çıkaramayacağını açıklayan 71 yaşındaki kardeşi Rahman, 3 dünya şampiyonu apoletli Muhammed Ali'nin hastalığının iyice ilerlediğini ve artık neredeyse hiç konuşamadığını açıkladı.
  Kızı Meryem ise, babasının, kendisine itafen çekilen filmin prömiyerine katılamadığını duyurdu.
   

Bu Sayfayı Paylaş